Jaką wodę wybrać dla małego dziecka? 0
Jaką wodę wybrać dla małego dziecka?

Istnieje produkt, który zaspokaja pragnienie, nie tuczy, nie przyczynia się do powstawania próchnicy i jest w 100% naturalny. Co to za cudowny wynalazek? To oczywiście woda. Nawyk zaspokajania pragnienia wodą powinno się kształtować już od najmłodszych lat. Przyzwyczajajmy do jej picia już niemowlęta.

Ale jaką wodę wybrać? Która będzie bezpieczna? Zapraszamy do przeczytania artykułu.

Woda kranowa

Mimo iż normy sanitarne dla wód butelkowych i kranowych są bardzo zbliżone, to H2O, które płynie z kranu przechodząc przez stare rury doprowadzające wodę do naszych domów, jest zmienione biologicznie. Nieraz zawiera rdzę i metale ciężkie. Ponadto w wodzie może pozostać chlor. Dlatego absolutnie nie podajemy dzieciom wody bezpośrednio z kranu. Dzieci poniżej pierwszego roku życia poimy jedynie przegotowaną wodą. Takiej również używamy do sporządzania posiłków.

 

Woda butelkowa

Wody butelkowane są dostępne w różnych wariantach. Dla dzieci najlepsza jest woda niskozmineralizowana (poniżej 500 mg jonów minerałów na litr) lub źródlana. Unikajmy wody z wysoką zawartością minerałów. Zwróćmy uwagę czy poziom mineralizacji nie przekracza 1500 mg/l oraz czy ilość siarczanów i sodu mieści się w granicach do 20 mg/l. Decydując się na wodę butelkowaną czytajmy etykiety! Pamiętajmy również, że otwartą butelkę należy wykorzystać w ciągu 24 godzin od otwarcia z powodu namnażania bakterii.

 

Woda oligoceńska i ze studni głębinowych

Woda ze studni i woda oligoceńska mają zmienne parametry chemiczne. Nawet jeśli taką wodę przebadamy w lokalnej stacji sanitarno-epidemiologicznej to jej skład może ulec zmianie. Woda surowa powinna być spożyta w ciągu 24 godzin. Jest to związane z rozwojem mikroorganizmów. Dla dzieci ta woda nie jest najlepszym wyborem. Nie ryzykujmy podawania jej maluszkom bez wcześniejszego przegotowania.

 

Woda przefiltrowana

Woda z dzbanka filtrującego jest w pełni bezpieczna i czystsza od kranowej. Przefiltrowana woda z kranu nie ustępuje niczym wodzie butelkowanej. Jest przy tym bardziej ekologiczna – nie wymaga bowiem produkcji plastikowych opakowań. Nie potrzebuje również przestrzeni do przechowywania butelek. Dzbanek filtrujący to filtr przepływowy, czyli woda przelewając się grawitacyjnie zostaje oczyszczona przez wymienny wkład filtrujący. Wewnątrz wkładu znajdują się granulki węgla aktywnego i żywicy jonowymiennej. Węgiel aktywny pochłania szkodliwe zanieczyszczenia takie jak chlor czy pestycydy, dzięki czemu woda staje się czysta i przezroczysta. Żywica zmniejsza twardość wody i spowalnia tworzenie się kamienia. Filtry do wody nie powodują demineralizacji wody. Niektórzy uważają, że tak jest, ale jest to mit. To błędne przekonanie wynika być może z faktu, że na rynku dostępne są również filtry wykorzystujące proces odwróconej osmozy, które przepuszczają jedynie cząsteczki H2O.

Dzbanek filtrujący wodę - Torbacze.pl

Podsumowanie

Woda to najlepszy wybór, by nawodnić organizm. Uczmy tego nasze dzieci od najmłodszych lat. Neutralny smak to zaleta. Najbezpieczniej jest najmłodsze dzieci poić wodą przegotowaną. Dodatkowo dobrze jest wodę przefiltrować przez dobrej jakości dzbanek filtrujący. Po pierwszym roku życia dziecka można już podawać wodę surową, jednak powinna to być woda o znanych nam parametrach.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl