Skąd pomysł na bezpieczne zabawki w Torbacze.pl 0
Skąd pomysł na bezpieczne zabawki w Torbacze.pl

 

Jakiś czas temu kupiłam w internecie laleczkę dla córki. Dziecko nie rozstawało się z nią na krok. Lalka była niewielkich rozmiarów, więc córka spała z nią, zabierała do przedszkola, na spacery czy do babci.
Nie minął rok, gdy listonosz przyniósł takie oto pismo:

 

Nie muszę pisać jak bardzo dziecko przeżyło rozstanie z laleczką i jak czuliśmy się my, rodzice, mając świadomość, że kupując zabawkę nie sprawdziliśmy czy ma odpowiednie certyfikaty, a tym samym mogliśmy narazić dziecko na utratę zdrowia.

Córka, na szczęście, nie miała żadnych zewnętrznych objawów kontaktu ze szkodliwym ftalanem. Nie wiemy jednak jak wpłynęła ta codzienna zabawa lalką na jej organizm.

Właśnie między innymi dlatego, zanim zdecydowaliśmy się na współpracę z firmami takimi jak Haba, Bresser czy BabyBjorn, sprawdziliśmy jakie certyfikaty posiadają ich produkty.  

Warto wiedzieć co one oznaczają. Poniżej znajdziecie krótkie opisy często stosowanych certyfikatów i znaków. 

Spiel gut - jest prestiżowym niemieckim wyróżnieniem przyznawanym od 1954 roku zabawkom, które przeszły testy jakości, trwałości i bezpieczeństwa dziecka. Zabawki oceniane są przez grupę 40 ekspertów z różnych dziedzin. 

 

Znak, który jest obowiązkowy dla zabawek sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej. Należy zaznaczyć, że jest on etykietą producenta lub dystrybutora, która oznacza, że produkt spełnia europejskie wymogi bezpieczeństwa zgodnie z normą EN 71. 

Znak Safe Toys przyznawany jest przez niezależny Instytut ds. Testów i Certyfikatów. Oznaczone nim zabawki spełniają wymagania jakościowe pod względem wykorzystanych materiałów oraz są bezpieczne dla dzieci w określonym wieku. 

GOTS - Global Organic Textile Standard – standard oznaczający, że zabawka wyprodukowana została z organicznej bawełny. Oznacza to, że w uprawie bawełny nie stosowano zarówno pestycydów, jak i innych środków chemicznych. W przypadku barwienia bawełny wykorzystywane barwniki są naturalne.  

The International Council of Toy Industries - certyfikat zapewniający, że fabryka w której wyprodukowane zostały zabawki zapewniają swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy z zachowaniem praw człowieka. 

German Sustainable Building Council - międzynarodowy standard dla budynków, które zbudowane zostały w sposób przyjazny dla środowiska. Funkcjonuje od 2014 roku, przyznawany na podstawie 60 kryteriów z dziedziny ekologii, ekonomii, technologii i lokalizacji. Na tej podstawie można wywnioskować czy firma od której kupujemy zabawki dba o ekologię. 

Polecamy też artykuły zamieszczone na stronie UKOIK, które ułatwią Wam dokonywanie wyboru bezpiecznych zabawek dla dzieci:

Ewa Domanska, Departament Nadzoru Rynku UOKiK - omówienie wyników kontroli

Ewa Domanska, Departament Nadzoru Rynku UOKiK - porady

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl